سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400
  • 96/12/13 - 13:59
  • 1289
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
ستاری در همایش و نمایشگاه «شهر هوشمند»:

زیست بوم نوآوری دروازه ورود به شهر هوشمند است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با نقش‌آفرینی بخش خصوصی، شهر هوشمند شکل می‌گیرد و به بستری برای بروز و شکوفایی نوآوری و خلاقیت شهروندان خود بدل می‌شود.معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با نقش‌آفرینی بخش خصوصی، شهر هوشمند شکل می‌گیرد و به بستری برای بروز و شکوفایی نوآوری و خلاقیت شهروندان خود بدل می‌شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در آیین افتتاحیه همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که با حضور شهردار تهران و شرکت های دانش بنیان برگزار شد با بیان این‌که تمامی تهران باید با تبدیل شدن به شهر هوشمند، بستر خلاقیت و نوآوری بدل شود گفت: تمامی بخش‌های شهر به مثابه یک پارک علم و فناوری، به بستری مساعد برای توسعه خلاقیت و نوآوری‌های جوانان تحصیلکرده و حرکت آنان در مسیر کارآفرینی می‌شود.
وی به حذف محدودیت‌ها برای بروز خلاقیت و حل مشکلات شهری بر بستر این شهر هوشمند گفت: در شهر هوشمند محدودیت‌ها از میان خواهد رفت و دانشگاه تبدیل به جزیی از مبلمان شهری تبدیل می‌شود و به این شکل شهر را در مسیر توسعه و پیشرفت یاری می‌کند.
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان  با بیان این که شهر خلاق با ارائه مفهومی نوین از آموزش، شهروندان را در مسیر نوآوری و خلاقیت رهنمون می‌کند ادامه داد: آموزش در آینده‌ای نه‌چندان دور صرفاً به شیوه‌های سنتی محدود نیست و فرآیند آموزش، از بدو تولد تا لحظه مرگ در جریان خواهد بود. بر همین اساس، شهر خلاق با شیوه‌های نوین همواره شهروندان را در فرآیند آموزش قرار می‌دهد و همواره آنان را با مفهوم تازه‌ای در حوزه‌ نوآوری و فناوری آشنا می‌کند.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری معرفی استخدام دولتی به عنوان راه‌کار اشتغال را متعارض با روح نوآوری و خلاقیت  دانست و گفت: تکیه به درآمد منابع زیرزمینی و وابستگی به این درآمدها، ترویج فرهنگ نادرست اقتصاد نفتی را موجب شده است.
ستاری، شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری را تنها راه‌کار رهایی از این فرهنگ نادرست برشمرد و افزود:  ایجاد زیست بوم نوآوری و کارآفرینی دروازه‌ای است که جامعه را به شهر هوشمند رهنمون می‌کند و پیاده سازی آن در شهری مانند تهران زمینه ساز کاهش مشکلات است.
وی فعالیت بیش از 3500 شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ را  ماحصل شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و درآمد 40هزار میلیارد تومانی برای کشور را دستاورد فعالیت این کسب و کارها عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین ویژگی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی این است که دولت در شکل‌گیری آن‌ها دخالتی ندارد و با مشارکت بخش خصوصی و بر مبنای زیست‌بوم کارآفرینی شکل می‌گیرد.
ستاری ادامه داد: برهمین اساس، باید فرهنگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شکل‌گیری مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز فناوری بر بستر شهر هوشمند به کمک شکل‌گیری و شکوفایی این کسب و کارها بیایند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، نیروی انسانی خلاق و کارآمد را از مهم‌ترین پایه‌های شهر هوشمند برشمرد و گفت: غیر بومی بودن دانشگاه مهم‌ترین عامل  و صنعت را عامل ایجاد اشتغال خلاصه شده در استخدام برشمرد و گفت: اکنون استخدام دولت شدن آرزوی جوانان است که سبب شده خلاقیت از بین برود.


رشد اشتغال استارتاپی با شهر هوشمند
در این همایش، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حل چالش اشتغال و نوآوری مبتنی بر استارتاپ‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را از دستاوردهای شهر هوشمند عنوان کرد و گفت: حل معضل اشتغال و بیکاری و همراهی شهرها با تحول جهانی دیجیتال و اشتغال آفرینی توسط جوانان خلاق و دانش‌آموخته از نتایج تحقق شهر هوشمند با پیوند فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
آذری جهرمی، مبارزه با فساد، بهبود شرایط زندگی و شاخص های زیست محیطی را نیازمند بکارگیری فناوری شهر هوشمند دانست و افزود: استارتاپ‌ها و نهادهای خصوصی و اجرایی اجزایی هستند که می‌توانند در رابطه با موضوع مدیریت شهری شفاف‌سازی و فسادزدایی را محقق کنند.
وزیر ارتباطات بر ایجاد شاخص ها در شهر هوشمند تاکید کرد و گفت: باید پس از ایجاد شاخص ها، آنها را اطلاع رسانی کنیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.


مشارکت مردم و دستگاه‌ها در شکل‌گیری شهر هوشمند
محمدعلی نجفی شهردار تهران مشارکت مردم در اجرای پروژه‌های شهر هوشمند را امری مهم برشمرد و تأکید کرد: ایجاد زیرساخت‌ها برای شهر هوشمند ضروری است، اما کافی نیست و کفایت آن به آگاهی و دخیل بودن مردم‌ در این پروژه‌ها باز می‌گردد.
وی با اشاره به اینکه این برنامه با تشکیل شورای شهر جدید به صورت جدی مطرح شده است، گفت: به عنوان یکی از مهمترین‌ برنامه‌های شهرداری این مسئله در دست اجرا است.

 
شهردار تهران، یکی از مقدمات و الزامات برای دسترسی به شهر هوشمند را مشارکت همه اجزا برای تحلیل داده‌ها دانست و گفت: برای این منظور مدیریت یکپارچه شهری اهمیت بالایی دارد.


بازدید از دستاوردهای استارتاپ‌های فعال در حوزه شهر هوشمند
در حاشیه این همایش، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همراه با شهردار تهران از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه 50 استارتاپ و شرکت دانش‌بنیان در حوزه خدمات نوین شهری، آموزش هوشمند، مدیریت شهری و محیط زیست دیدن کرد.
همایش تهران شهر هوشمند به همت شهرداری تهران و با حمایت معاونت علمی و فناوری و با برگزاری 6 سخنرانی کلیدی، 11 کارگاه تخصصی، پان‌های تخصصی در 7 محور  و رقابت 50 استارتاپ تخصصی در حوزه شهر هوشمند  13 و 14 اسفندماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
پایان پیام/24

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 32468
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت